Mam telewizor Samsung The Frame 65″ model LS03B (65”). Jako akcesoria do tego modelu telewizora można dokupić automatyczny uchwyt który pozwala obracać cały telewizor na ścianie za pomocą pilota lub telefonu.
Telewizor obraca się przytrzymując przycisku „Multiview” na pilocie. Na telewizorze w pionowej pozycji ekranu lepiej mieszczą się jeden na drugim równoczesne widoki. Na przykład dzięki Multiview można oglądać telewizację i przeglądać internet w tym samym czasie albo oglądać youtube i grać na konsoli równocześnie.
W przypadku komórki można sterować obracaniem telewizora na ścianie po prostu obracając telefon – kiedy ekran telefonu zmienia pozycję i widok na telefonie obróci się, cały telewizor na ścianie obróci się w ten sam sposób. Można dzięki pionowej pozycji ekranu oglądać na dużym telewizorze pionowo nagrane filmiki lub pionowe zdjęcia na cały ekran bez czarnych pasków pustego ekranu po bokach.
Zaletą telewizora Samsung The Frame jest to że jest on bardzo płaski i ma takie mocowania że praktycznie prawie przylega do ściany. Dodatkowo dzięki wymiennym ramką które mają różne kolory i struktury np. drewna i wygaszaczowi ekranu który ma tryb „sztuka” i pozwala wyświetlać obrazy kiedy telewizor jest wyłączony cały telewizor wygląda na ścianie jak obraz. Faktycznie telewizor reguluje jasność obrazu i wyświetla obraz na ścianie na tyle dobrze że można pomylić go z prawdziwym obrazem.
Telewizor może być tak cienki ponieważ spora cześć elektroniki znajduje się w dodatkowym pudełku „One connect box” w którym znajdują się wszystkie gniazda. Do samego wyświetlacza który jest na ścianie poprowadzony jest tylko jeden cienki przewód z One connect box.
Standardowy uchwyt ścienny telewizora Samsung The Frame nie pozwala na obracanie telewizora na ścianie i jest to jedynie taki wieszak.
Ma on natomiast taką zaletę że telewizor odstaje od ściany zaledwie 4mm. W praktyce wygląda to na więcej, bo telewizor ma wcięcia przy krawędziach. Natomiast wcięcia są mniejsze gdy założy się na telewizor ramkę.
Automatyczny obrotowy uchwyt do Samsung Frame TV 65″ LS03B to SAMSUNG VG-ARAB43WMT UCHWYT OBROTOWY 55-65″
Pasuje do mojego telewizora Samsung The Frame LS03B 65” oraz do niektórych telewizorów Samsung QN o podobnych wymiarach (65″, 55″)
Wadą tego rozwiązania jest to że automatyczny uchwyt obrotowy zwiększa odległość telewizora od ściany do 25mm (instalacja bez ramki mocującej na litej ścianie) lub do 30mm (instalacja z ramką mocującą do ścian z płyt gipsowych itp.) Czyli jedna z glównych zalet telewizora Samsung The Frame, którą jest to że jedynie minimalnie odstaje od ściny znika przy zastosowaniu uchwytu, szczególnie jeśli telewizor jest powieszony w takim miejscu że widać go także z boku (tak jak w moim przypadku).
Zdecydowałem się zainstalować automatyczny obrotowy uchwyt do Samsung Frame TV 65″ LS03B ale tak żeby nie odstawał od ściany bardziej niż 1mm więcej niż standardowy uchwyt do tego telewizora. Zdecydowałem się zrobić w ścianie za telewizorem wnękę w której zmieści się mechanizm obrotowy. By było to możliwe do realizacji powinny być spełnione 3 warunki:
1) Ściana musi być bardzo płaska bez lokalnych wypukłości tak żeby obracają się telewizor nie zatrzymał się na ścianie.
2) Dno wnęki musi być idealnie równoległe do powierzchni ściany tak by po zamontowaniu telewizor nie był przechylony, nie dotykał ściany którąś ze stron i żeby obracają się telewizor nie zatrzymał się na ścianie.
3) Oryginalnie mocowanie obrotowego uchwytu telewizora Samsung The Frame ma system prowadzenia kabla który zabezpiecza kabel przed urwaniem się w czasie obrotu telewizora. Miejsce wpięcia kabla do telewizora przesuwa się wraz z obrotem w stosunku do uchwytu. Częścią tego systemu mocowania kabla jest prowadnica którą nakleja się na plecy telewizora i ma ona przeszło 1cm grubości. Wnęka musiała by być bardzo szeroka żeby zmieścić również te ruchome elementy lub trzeba kabel poprowadzić winny sposób.
Zacząłem od zdjęcia z telewizora ramki i zaznaczenia miejsca w którym wisi na fabrycznym uchwycie.
Potem ściągnąłem telewizor i zaznaczyłem miejsce w którym powinien znajdować się obrotowy uchwyt zgodnie z wymiarami podanymi w instrukcji. W ścianie mam poprowadzony tunel na przewody dzięki temu nie są one widoczne
Naciąłem tynk w miejscu w którym miała być wnęka. wymiary wnęki to 53,5cm (szerokość) na 45,5 cm (wysokość). Wnęka potrzebuje od góry miejsce na włożenie do niej uchwytu obrotowego przed opuszczeniem go na uchwyty na ścianie. Z dołu nie zostawiłem miejsca na fabryczny plastikowy element do prowadzenia kabli gdyż nie zamierzałem go wykorzystywać.
Wykułem dziurę o głębokości koło 5cm
Zrobiłem narzędzie które pozwoliło mi rozprowadzić tynk we wnęce na głębokość dokładnie 3 cm i wypełniłem wnękę zaprawą murarską a następnie tynkiem. Wnęka 3cm jest za głęboka o 5mm, ale chciałem zostawić sobie możliwość regulacji poprzez podłożenie pod ramkę mocującą płyty odpowiedniej grubości. Po założeniu 5mm płyty pod uchywt obrotowy będzie on wystawał 5mm z wnęki:
– 1mm luzu do obrotu stalowej płyty uchwytu przykręcanej do telewizora
– 2mm na główki śrub którymi stalowa płyta uchwytu jest przykręcona do telewizora
– 2mm na stalową płytę uchwytu która ma właśnie taką grubość
Oznacza to że pozostała część telewizora, poza tą stalową płytą będzie miała 5mm odstępu na ewentualne nierówności / krzywość ściany.
Przygotowałem miejsca na kable – jedn kabel do One connect box, i drugi kabel do zasilania
Różnicę wysokości wyrównałem podłogową płytą winylową grubości 5mm
Wykończona wnęka pod uchwyt obrotowy Samsung telewizora The Frame LS03B 65″
Otwory na przewody pozwolą mi wyprowadzić kable tunelem w ścianie w niewidoczny sposób. A przede wszystkim dadzą mi możliwość wyprowadzania kabla od telewizora bezpośrednio do tyłu przez otwór uchwytu obrotowego. Kabel będzie wyprowadzony do tyłu bardzo blisko osi obrotu uchwytu i punktu w którym jest przyłączony do telewizora przez co prawie nie będzie musiał ruszać się w czasie obrotu telewizora na ścianie. Dodatkowo zostawię na wszelki wypadek pętle przewodu bezpośrednio pod uchwytem tak żeby kabel miał luźny zapas.
Zgodnie z instrukcją w taki sposób kabel powinien być wyprowadzony od telewizora spod uchwytu obrotowego a następnie byłby poprowadzone przez plastikowe elemetny na telewizorze i w samym uchwycie których nie ma na zdjęciu gdyż nie będę ich wykorzystywał.
W taki sposób wyprowadziłem kabel przez uchwyt obrotowy
Test uchwytu na ścianie bez telewizora:
Telewizor założony
Nie wiem jak obracaniem telewizora steruje się w wersji Samsung The Frame z 2024 roku (LS03D) bo z pilota zniknął przycisk „Multiview”