KELTON maszyna na brzuch PM1 PRO (HOTEL&SPA) VS. TECHNOGYM BIOSTRENGTH ABDOMINAL

.

Poniższa recenzja będzie próbą porównania dwóch maszyn na brzuch z najwyższej linii profesjonalnej dwóch różnych producentów. Będzie to recenzja możliwie obiektywna, ale nie uczciwa, ponieważ oba modele skierowane są do różnych segmentów odbiorców. Porównam maszynę która kosztuje 2000zł z maszyną za około 40000zł. Celem nie jest zatem wyłonienie zwycięzcy ale przyjrzenie się maszynie PM1 wykorzystując jako punkt odniesienia BIOSTRENGTH ABDOMINAL. Jeżeli porównywać, to czemu by nie do najlepszych?

Wspomnę także o nowej maszynie Kelton PMS1 (5200zł) ale nie będę jej porównywał ponieważ:
a) Nigdy nie korzystałem z maszyny PMS1
b) Jest to maszyna z tej samej serii co PM1 (PRO – HOTEL & SPA) i chociaż PMS1 jest nowsza to obie powinny spełniać te same normy.
c) Co prawda na PMS1 ćwiczy się także mięśnie brzucha i ma nawet stos tak jak maszyna Technogym ale koncept jest inny – tutaj pcha się „wałek” zamiast ciągnąć ciężar na ramionach. Osobiście nie lubię rozwiązania z ramieniem z „wałkiem”. Podoba mi się rozwiązanie z PM1 i BIOSTRENGTH ABDOMINAL

CO PISZĄ O NICH PRODUCENCI?

TECHNOGYM BIOSTRENGTH ABDOMINAL – Całkowicie nowy typ maszyny arcydzieło, które łączy siłę ciężkości z elektroniczną kontrolą (Bioconcept). Wszystko to umożliwia taką metodę treningu, gdzie wydajność i zasięg komfortu osiągają nieznane poprzednio poziomy. Dzięki swemu wyglądowi, wysokiej jakości i nowatorskim materiałom, takim samym jakie są używane w technologii przemysłu samochodowego, kompaktowej wielkości i ergonomicznemu kształtowi (rozwiniętym przez Dział Badań i Rozwoju Technogym) Biostrength jest najbardziej ekskluzywną linią treningu siłowego w całym przemyśle.

Maszyna nie wymaga dostosowania rozmiaru dzięki innowacyjnemu ergonomicznemu ruchomemu ramieniu które zapewnia użytkownikowi idealną stabilność i pomaga dostosować się do prawidłowej pozycji. Specjalny podnóżek nie blokuje stóp dzięki czemu unika zaangażowania mięśni zginaczy bioder podczas ćwiczenia. Znaczące badania naukowe zostały poświęcone zagwarantowaniu prawidłowego wsparcia obszaru lędźwiowego. Zostało ono osiągnięte poprzez anatomicznie ukształtowane oparcie które zapewnia właściwą powierzchnię kontaktu dla całej struktury mięśniowej i szkieletowej.

Technologie maszyn inni BIOSTRENGTH:
Bioseat – Dzięki anatomicznemu oparciu i ergonomicznemu siedzeniu użytkownicy czują się całkowicie zrelaksowani podczas treningu. Siedzenie jest kompaktowe, bez szwów i części składowych i jest złożone z pojedynczego kawałka.
Biomotion – Tor ruchu Arcuate, skutek zaawansowanych biomechanicznych badań wykonany w Technogym przez sztab medyczny i techniczny, pozwala Ci ćwiczyć Twoje mięśnie w całkowicie naturalny sposób.
Bioload – Użytkownicy mogą wybrać obciążenie przez wprowadzenie go na ekranie wyświetlacza albo po prostu przez wprowadzenie klucza TGS.
Biogrip – Regulowany uchwyt dłoni pozwala wybrać spośród trzech różnych pozycji tak żeby tor łuku mógł był dostosowany do każdego użytkownika.
Bioposture – Możesz ustawić siedzenie i pozycje podnóżka automatycznie przy pomocy klucza TGS, albo przez wprowadzenie twojego wzrostu na ekranie wyświetlacza.
Power Control – Kontrola mocy, zintegrowany system, który pokazuje bieżące informacje odnośnie szybkości, zasięgu ruchu, cyklów i powtórzeń, jest standardową cechą w maszynach Biostrength.

KELTON MASZYNA NA BRZUCH PM1 – Profesjonalna maszyna do ćwiczenia mięśni brzucha, zaprojektowana i wykonana przez doświadczonych kulturystów. Na maszynie dzięki pochyleniu siedziska i pełnemu zakresowi ruchu ćwiczący maksymalnie angażuje mięśnie do pracy. W końcowej fazie ruchu mięśnie są rozciągane, przez co ich rozwój się potęguje. Regulacja wysokości rączek i siedziska pozwala dobrać ustawienia do każdego. Profil, z jakiego wykonana jest maszyna to 60×40 ze ścianką 2 mm. Dzięki temu otrzymujesz masywny, duży i co najważniejsze stabilny sprzęt.
Rekomendacja od AWF Kraków. Nasz sprzęt otrzymał rekomendacje od Katedry Teorii i Metodyki Gimnastyki prowadzonej przez znanego w świecie sportu i kulturystyki prof. nadz. dr hab. Tadeusza Ambrożego

Technologie maszyny linni PRO ((HOTEL&SPA)
Wszystkie sprzęty spawane są z profili ze ścianką o grubości 3mm techniką MIG/MAG z pełnym przetopem. Ich konstrukcja jest prosta, klasyczna i funkcjonalna co gwarantuje Ci wygodę i ergonomię podczas ćwiczeń oraz wytrzymałość na duże obciążenia. Wszystkie elementy tapicerek wykonaliśmy z grubej 3 centymetrowej z wtórnie spienionej gąbki, która zapewnia odpowiednią twardość oparć podczas treningu.

Ponieważ widziałem zdjęcia wariantu maszyny PM1 z trójwymiarowa tapicerka Kelton, zakładam że na zamówienie może być prawdziwe także poniższe:

Maszyna wyposażona w innowacyjną i jedyną na rynku tapicerkę profilowaną w trzech płaszczyznach według systemu Kelton Performance. Zaprojektowaliśmy ją we współpracy z AWF w Krakowie. Łącząc nasze doświadczenie i pasję do kulturystyki, stworzyliśmy nową, doskonałą, potężną konstrukcję z pierwszą na rynku tapicerką profilowaną w trzech płaszczyznach. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom maszyna cały czas kontroluje prawidłowe ułożenie ciała i sposób wykonywania ćwiczenia.

JAKIE JEST MOJE DOŚWIADCZENIE Z TYMI MASZYNAMI?

Od roku posiadam w domy maszynę na brzuch PM1 KELTON. Wcześniej chodziłem przez pół roku na siłownie wyposażoną Technogym Biostrength Abdominal oraz później ćwiczyłem na tej maszynie w innej siłowni.

ZESTAWIENIE

MOJA MASZYNA PM1

Moja maszyna to model z 2008 roku w świetnym stanie. Jest nieznacznie inna od standardowego modelu PM1. Belki na których zamocowane są łożyska do ramienia z ciężarem są pojedyncze zamiast podwójnych a uchwyty na ręce są ruchome (na łożyskach). Są to praktycznie jedyne różnice. Na zdjęciu widać także dodane przeze mnie dodatkowe trzpienie na obciążenie.

PORÓWNANIE

Technogym Biostrength wyposażony jest w elektronikę która między innymi pozwala na wybieranie obciążenia na stosie z klawiatury, korzystanie z klucza który zawiera dane o ćwiczącym – na ich podstawie maszyna sama ustawia program do ćwiczenia, czy wyznaczenie z klawiatury serii i powtórzeń których postęp śledzi komputer. Najciekawszą dla mnie funkcją elektroniczną jest kontrola zakresu ruchu i jego prędkości którą można obserwować na panelu. Jeżeli ruch wykonywany jest nieprawidłowo maszyna nie zaliczy powtórzenia.

Wspominam o tym tylko jako o ciekawostce i chcę pominąć kwestie elektroniki w dalszym porównaniu. Chodzi mi przede wszystkim o to że ta maszyna Technogym jest w niesamowicie wygodna i bardzo dobrze się na niej ćwiczy. To ona zainspirowała mnie do kupna PM1 KELTON na której wykonuje się bardzo podobne ćwiczenie.

a) Obciążenie
W maszynie PM1 obciążenie zakładane jest ręcznie dzięki czemu można bardzo dokładnie dobrać ciężar. Spotkałem się z opinią że niektórzy kulturyści preferują maszyny o prostej budowie jak najbardziej zbliżonej do ćwiczeń z wolnymi ciężarami co daje maksymalne efekty i nie uznają maszyn z elektroniką. Sam tej opinii do końca nie podzielam ale na pewno nie widzę żadnego problemu w zakładaniu talerzy. Samo ramie do zakładania obciążenia jest dość ciężkie i osoba początkująca mogłaby według mnie ćwiczyć na tej maszynie bez zakładania talerzy. Średnica trzpienia na ciężar to 28mm. Niestety okazała sie ona za duża na moje talerze i musiałem dorobić sobie „przejściówkę”

b) Konstrukcja
To zaleta maszyny Kelton. Profile wydają się aż przesadnie masywne. Szerokość profili sprawia że urządzenia z serii Heavy które mam wyglądają przy niej niemal na delikatne. Grube spawy z każdej strony profili. Wygląda jakby mogła przetrwać wybuch bomby. W tej maszynie nie ma sie za bardzo co zepsuć. W przypadku maszyny tak skomplikowanej jak Biostrength Abdominal właściciel powinien za wczasu podpisać kontrakt serwisowy bo urządzenie na pewno trzeba będzie nawet jeśli nie naprawiać to chociaż co jakiś czas serwisować.

c) Pozycja
Maszyna Kelton ma siedzisko skierowane w dół. To nie jest dla mnie za wygodne rozwiązanie ponieważ zsuwam się z siedzenia. Uważam że ciało ćwiczącego powinno w całości być w pozycji bardziej przechylonej do tyłu a siedzenie płasko tak żeby się nie zsuwać.

Nie do końca rozumiem jak należy umieścić nogi na podnóżku w PM1 ale wydaje mi się że podobnie jak w PMS1 stopy należy wsunąć pod wałki. To blokuje stopy i uważam że faktycznie przekłada się na zwiększenie zaangażowanie mięśni okolicy bioder do ćwiczenia zamiast mięśni brzucha co jest efektem niepożądanym. W BIOSTRENGHT ABDOMINAL podnóżek nie blokuje stóp. Wydaje mi się ze jest sporym wyzwaniem takie zaprojektowanie wygodnej maszyny na brzuch by można było „ciągnąć” ciałem ciężar mając jednocześnie niezablokowane stopy. W BIOSTRENGTH ABDOMINAL ta sztuka się w pełni udała.

d) Tapicerka
W mojej maszynie PM1 wykorzystano taką samą tapicerkę jak w lini HEAVY. Generalnie jest ona wytrzymała i wygodna. Ma odpowiednią twardość. Problemem jest jakość. Poza niedokońca symetrycznym kształtem siedzenia i oparcia tapicerka w moim egzemplarzu jest cieńsza w krytycznym miejscu (w górnej części oparcia) i przez to oparcie wbija mi się w plecy w początkowej fazie ruchu. Uważam że ten wadliwy element zmniejsza sens korzystania z maszyny która pozwalając na ćwiczenie mięśni brzucha powinna jednocześnie chronić kręgosłup. Po przejrzeniu recenzji innych forumowiczów pod kontem symetrii oparcia wydaje mi się że jest to problem dosyć pospolity w produktach Kelton. Czy naprawdę jest tak trudno zrobić bardziej symetryczne oparcia? Jak to możliwe że w produkcie najlepszej, profesjonalnej linii Kelton znalazł się taki element?
W BIOSTRENGTH ABDOMINAL tapicerka jest jeszcze twardsza. Jest wykonana w całości z jednego elementu (nie wiem co to w praktyce oznacza, ale chyba nie ma obicia, tylko całość to jeden materiał). W każdym razie jest bardzo wygodna no i symetryczna…

e) Ruch
Mimo że wizualnie maszyna Kelton ma większy zakres ruchu, to dla obu urządzeń jest on w moim odczuciu bardzo podobny. Oparcie na plecy w Biostrenght jest raczej niskie – być może to zwiększa realny zakres ruchu. Płynność przeniesienia obciążenia w urządzeniu wykorzystującym linki i stos jest większa niż w przypadku ramienia bezpośrednio z obciążeniem z talerzami w PM1. Oznacza to że obciążenie odczuwane w każdej fazie ruchu w przypadku PM1 nie jest zawsze takie samo. Na szczęście nie jest to duża różnica.
Sam uchwyt do obciążenia jest solidnie ale krzywo przyspawany (jakieś 1,5 cm przesunięty w stosunku do linii symetrii). W swojej maszynie przykleiłem gumowe podkładki pod ograniczniki ramienia – ćwiczy się znacznie ciszej i nie obija farby.

Podsumowując uważam że maszyna PM1 ma potencjał. Solidna konstrukcja dobre materiały. Wymaga jednak dalszego rozwoju w celu zwiększenia ergonomii ćwiczenia. Mam nadzieje że firma Kelton stale analizuje rozwiązani konkurencji w ramach beanchmarkingu a także prowadzi badania mające na celu ulepszanie własnych produktów i że już wkrótce zobaczymy ich efekty. Nowa tapicerka Kelton performance profilowan w trzech wymiarach wydaje się być bardzo obiecująca pod tym względem. Na stronie producenta znajduje informacje dotyczące wykorzystania Lean Manufacturing, narzędzi 5s. Mogę się domyślać że poza oszczędnością i produktywnością zostały one wdrożone również w trosce o jakość. Uważam że ta jakość nadal potrzebuje działań, ciągłe doskonalenie Kaizen, najlepiej więcej rozwiązań poka yoke.

Kiedy na siłowni chciałem skorzystać z maszyny Biostrength Abdominal bardzo często była zajęta a czasem następna osoba czekała już w kolejce kiedy się zwolni mimo dostępności innych wolnych urządzeń do ćwiczeń brzucha. Gdy kupowałem Kelton PM1 od właściciela siłowni zapytałem go czemu ją chce sprzedać. Powiedział mi że kupił dwie kompletne siłownie Kelton i w każdej ma maszynę PM1 oraz że chce je obie sprzedać bo po prostu nie cieszą sie one zainteresowaniem klientów jego siłowni a on potrzebuje miejsce na inne urządzenia. Mam nadzieje że producent zmieni taki stan rzeczy.

 

PM1 2012

PMS1s 2012

PMS1s 2012

PM1S 2017

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *