Dell D630 Modyfikacje

.

Przerobiłem swój komputer Dell Latitude D630 instalując w nim różne dodatki.

Komputer jest bardzo zbliżony do komputera Dell Latitude D620. Fizycznie trudno odróżnić te laptopy od siebie. Różnią się płytą główną która w D630 obsługuje FSB 800MHz a w D620 FSB to 667MHz. W związku z tym pasują do nich inne procesory. Ponadto D620 ma gdzie indziej umieszczone miejsce na linkę którą można przypiąć laptop oraz D620 ma port IR (podczerwień) a D630 ma zamiast tego portu inne gniazdo.
Większość części pasuje pomiędzy tymi komputerami ale nie da się zamienić płyt głównych pomiędzy nimi bez przerobienia obudowy w miejscu gdzie jest umieszczony port IR. Palmrest nie jest zamienny pomiędzy tymi komputerami bo śrubki są umieszczone w innych miejscach.

D630 i wszystkie jego odmiany posiadają bardzo wytrzymałą obudowę ze stopu magnezu.

Na bazie komputera Latitude D630 została zbudowane wersje:

– wzmocniona wersja (pół pancerna) D630 ATG (All terain grade) – dolna obudowa jest w niej taka sama. Posiada jedynie dodatkowe gumowe zaślepki na porty, matryca jest umieszczona w dużo solidniejszej pokrywie i elastycznie zamocowana. Matryca jest przeznaczona do pracy pracy na polu i w tym celu ma wysoką jasnością wynoszącą 500 nitów. Ponadto ekran chroniony jest warstwą żelu podnoszącą wytrzymałość matrycy na uderzenia. Komputer ma lampki podświetlające w kolorze czerwonym.

– wersja pancerna D630 XFR. Atestowany. – inna specjalna obudowa także ze stopu magnezu, laptop wodoodporny, gumy ochronne, raczka do transportu, klapy na porty. Matryca podobnie jak w wersji ATG jasna do pracy na polu, podobne podświetlenie czerwonymi diodami. Elastyczne mocowanie matrycy i zabezpieczenia portów znacznie lepsze niż w wersji ATG. Dodatkowe wyjścia w obudowie na silniejsza antenę zewnętrzna do GPS i Wi-Fi. Klawiatura odporna na zalania. Występują wersje z matrycą dotykową oraz gumową klawiaturą z podświetlanymi przyciskami, w standardzie czytnik linii papilarnych.

– wersja „stacja robocza” Dell Precision M2300 – przeznaczona do pracy z wymagającymi aplikacjami graficznymi np. AutoCad. Standardowo wyposażona w matryce o zwiększonej rozdzielczości 1440 x 900 pixel (WXGA+). Inny design klapy. dedykowana karta graficzna Nvidia Quadro XF 360M 128Mb.

– D631 z grafiką Radeon i procesorem Athlon

D630 był produkowany z wersją karty graficznej Mobile Intel GMA X3100 lub w wersji NVIDIA Quadro NVS 135M.
Karty Nvidi z tego okresu miały często wadę fabryczną i psuły się po kilku latach. Wada wynikała ze zmiany cyny w lutach na bezołowiową w tamtym okresie. Tak że w D630 z Nvidią oraz w M2300 który również miał układ graficzny Nvidi padała często grafika. W wersji z kartą Intel w laptopie nie psuje się właściwie nic. Jest niezwykle trwałą konstrukcją. Wersja ATG i XFR była dostępna tylko w wariancie grafiki Intela.

Nvidia wyprodukowała chip pozbawiony wady fabrycznej (od roku 2009) – płyty w których wadliwy element został wymieniony na poprawioną wersje nie powinny mieć kłopotu z uszkodzeniami karty graficznej.

1) Procesor i Ram
Najnowsze wersje BIOSU zawierają wsparcie dla 8GB pamięci RAM oraz mocniejszych procesorów. Warunkiem korzystania z 8GB Ram jest 64 bitowy system operacyjny. Ja zainstalowałem Windows 7 Professional 64Bit. Najnowsze biosy to A19 dla D630 i A11 dla M2300. Najmocniejsze procesory jakie można założyć w tym laptopie po upgrade Biosu bez problemów to dwurdzeniowe C2D T9300 (2,5Ghz), T9500 (2,6Ghz) oraz X9000 (2,8Ghz).
Ja założyłem u siebie X9000 i zainstalowałem 8GB RAM.

2) Karta graficzna
Wszystkie karty graficzne w serii D630 są zintegrowane z płytą główna. Nie da się ich wymieniać. Można jedynie wymienić całą płytę główna. Ja do swojego laptopa wsadziłem płytę główna z Dell Precsion M2300 z karta grafiki Nvidia Quadro FX360M – najmocniejsza jaką można wsadzić do tego komputera. Chip jest z roku 2011, poprawiona wersja, więc powinien być wolny od wady fabrycznej i nie ulegać awarii.
Chip jest identyczny dla Karta graficznej Quadro NVS 135M i Quadro FX360M. Poprawione chipy można poznać po dacie produkcji – na poniższym zdjęciu zaznaczony jest rok i tydzień produkcji. Także napis „Nvidia” wygląda inaczej – ramka zamiast pełnych literek.

3) Dysk
W laptopie założyłem dysk o pojemności 1Tb i prędkości 7200RPM

4) Czytnik linii papilarnych
W laptopie jako wariant dostępny był czytnik linii papilarnych który założyłem u siebie

5) Czytnik kart SD
W laptopie brak jest czytnika kart pamięci. Dokupiłem kartę PCMCIA SD 17in1 firmy CONRAD. Karta chowa się całkowicie w porcie PCMCIA i nie wystaje poza obrys obudowy laptopa. Mam więc czytnik kart SD

 

6) Modem WWAN – GSM i GPS
Założyłem kartę WWAN 5530. Uruchomiłem GPS dzięki paczce sterowników do Winowds 7 z obsługa GPS. Zainstalowałem Automapę. Całość działa bardzo dobrze. Wbudowane anteny od WiFi sprawdzają się także przy GPS. Uruchomienie GPS w modemie 5530 na Dell D630 nie było proste ze względu na sterowniki, ale ostatecznie się udało. Sterowniki pod Windows 7 do tej karty

7) Karta WiFi
Włożyłem zamiast karty WiFi która była zainstalowana seryjnie włożyłem kartę która ma wyjścia na 3 anteny zamiast dwóch. Dodatkowa antena zdaje się pozwala na obsługę dodatkowego pasma WiFi. Anteny są z wersji D630 ATG (identyczne jak w XFR), są większe niż w standardowym D630 Latitude. Zauważalnie poprawił się zasięg i jakość sygnału WiFi.

8) Rozbudowa gniazd płyty głównej
Cześć płyty głównej – z 2 portami USB, gniazdem LAN i gniazdem linii telefonicznej oraz mikrofonem – to płytka I/O. W wersji D630 XFR właśnie do tej płytki podpięta jest matryca dotykowa i podświetlana klawiatura. Udało mi się ustalić że na tej właśnie płytce (którą można odkręcić od reszty płyty głównej) znajdują się dodatkowe 3 wewnętrzne porty USB których nie ma na płytce we wszystkich pozostałych laptopach z serii D630. Zamieniłem wobec tego płytkę I/O w płycie głównej M2300 na płytkę z D630 XFR uzyskując możliwości dodatkowej rozbudowy laptopa. Płytka jest o kilka milimetrów dłuższa i wyższa niż standardowa w D630 czy M2300 i było konieczne pod-szlifowanie metalowej obudowy tak żeby w niej się zmieściła

9) Osłony i podświetlanie
Do laptopa założyłem gumowe osłony portów oraz klapę (obudowę matrycy) z D630 ATG – w kalpie są wbudowane lampki, które podświetlają klawiaturę z góry. Można dzięki temu pracować na laptopie w ciemnym pomieszczeniu. Uważam że takie rozwiązanie sprawdza się lepiej niż klawiatura z podświetlanymi przyciskami którą mam w innym laptopie. Kolor diod jest czerwony, co podobno pozwala na łatwiejsze skupienie oczu w ciemnym pomieszczeniu niż białe światło.

10) Matryca
Klapa matrycy z D630 ATG była potrzebna mi głównie do założenia dotykowej matrycy z D630 XFR którą podpiąłem do wewnętrznego gniazda USB dostępnego dzięki rozbudowie płyty głównej. Matryce w D630 ATG i D630 XFR są grube ze względu na dodatkowe podświetlenie dające wysoką jasność i nie mieszczą się w standardowej klapie D630 Latitude. Dzięki temu mam w laptopie dotykowy ekran do którego łatwo się przyzwyczaić.

Matryce wzmocnione żelem Della maja wadę taką że ten żel czasem wycieka pozostawiając bąbelki powietrza pod szybą ochronna. Uzupełniłem braki żelu transparentnym klejem do wyświetlaczy utrwalanym światłem UV. Kleje i ten żel wnioskując po zapachu to substancje o podobnym składzie. Klej wstrzyknąłem strzykawką. Przed dalszymi wyciekami zabezpieczyłem matrycę zaklejając jej krawędzie klejem do szyb samochodowych. Po bąbelkach nie pozostał ślad.

11) Kamera internetowa (WebCam)
Korzystając z wolnych portów w USB na płytce założonej z D630 XFR podłączyłem do laptopa kamerką internetową o rozdzielczości 1,3 MPixel. założyłem ją pod obudową matrycy i wywierciłem dziurki na diodę informująca o pracy kamery jaki i na obiektyw. Kamerka pochodzi z laptopa Samsung. Wymagała dodatkowych sterowników, ale działa bez zarzutu. Właściwie każdą kamerkę wbudowaną w laptopa można przerobić na wtyk USB. Decydujące dla mnie były wysoka rozdzielczość oraz niewielkie rozmiary tej właśnie kamery.

 

Zainstalowałem takżerw innym laptopie – zwykłym Dell D630 – kamerkę. Kamerka jest wzięta z laptopa Lenovo i ma 2MP. Kłopotem był brak miejsca pod ramką ekranu. Żeby zrobić miejsce na kamerkę przesunąłem jedną z anten z góry na bok ekranu. Sprawdziłem ze siła sygnału WiFI nie spadła przez ten zabieg. Musiałem trochę pod szlifować obudowę klapy żeby antena pasowała w nowe miejsce. Sterowniki do webcam są ze strony Lenovo.

Alternatywnie w jeszcze innym laptopie zrobiłem w inny sposób – bez przekładania anteny. Mianowicie antena to pasek foli z płaskim drutem w środku nawinięty na plastikowy rdzeń. Da się ta folie rozwinąć, rdzeń spiłować tak żeby był płaski i antenę nawinąć z powrotem. Wtedy antena jest na tyle płaska że kamerka też się zmieści.

Zauważyłem że laptop mocno się grzeje. Po rozebraniu przyczyną okazał się kurz zgromadzony pomiędzy wentylatorem a radiatorem. Niemniej jednak mając 2 układ chłodzenia z podobnego laptopa dołożyłem dodatkowe miedziane rurki żeby wydajniej odprowadzać ciepło do wentylatora. Temperatura procesora i karty graficznej spadła o niemal 20 stopni.
Do laptopa dodałem także podświetlaną klawiaturę którą można zobaczyć klikając tutaj

13 odpowiedzi na “Dell D630 Modyfikacje”

  1. Fajnie to wszystko wymyśliłeś. Trochę pomysłów ukradnę 🙂 Nie wiem czy nadal korzystasz z lapka, ale dysk dałbym SSD.

  2. Witam. Mam już od paru lat D630 w najmocniejszej wersji jaka oryginalnie wyszła (4gb ramy i procek 2,5?) kupiony parę lat temu dośc okazyjnie za 600zł. Też chodzi mi po głowie przerobienie kilku rzeczy, bo laptopa szkoda wymieniać jak fajnie działa, ale mógłby być szybszy

  3. Świetna realizacja. Pytanie tylko co zrobić aby wymusić taktowanie RAM 800MHz a nie 667MHz? Wyczytałem że potrzebne:
    – możliwie najnowszy Intel Chipset Driver (nie problem – znalazłem 9.1.1.1025, A02 – DRVR_WIN_R257446)
    – RAM DDR2 800MHz ale tylko LOW DENSITY – i tu problem, z kilkunastu sprawdzonych kości wszystkie idą tylko na 667MHz – i nie wiadomo, jaki model szukać?
    Intel w specyfikacji Chipsetu niby podaje jakie być nie mogą (https://www.intel.com/assets/pdf/whitepaper/313207.pdf – rodz. 3.6) ale jak to przełożyć na konkretny model RAM?

    1. Nie da rady wkręcić ram na 800MHz. Chipset w tym modelu ma bug’a i pamięci działają niestabilnie na 800MHz dlatego producent zablokował możliwość pracy pamięci z tą częstotliwością. Niestety.

      1. Mam u siebie w dell d630 2x2GB 800MHz. Niestety, ale tak jak kolega Kiechu pisze, działają niestabilnie. Będe zmieniał na 667.

  4. Witam

    Może mogłbyś mi pomóc, mam d630, na aukcji udało mi się kupić d630 atg, przełożyłem tylko cały wysiewtlacz, ponieważ ja mam lepszy cpu,niestety nie działają mi diody podswietlające, mam windows 10 klawisze fn działają czujnik światła działa, wiesz może co może być problemem ?

  5. Witam,
    Posiadam laptopa D620 z procesorem T5500 1,67 GHz oraz laptopda D630 z procesorem T7500 2,2 GHz.
    Chciałbym zrobić upgrade procesorów w obu laptopach i zastanawiam się, czy dałoby radę to zrobić kupując tylko jeden procesor T9300 2,5 GHz i zamonotować do D630 (na forach są informacje, że będzie OK). Zdemontowany z D630 procesor T7500 2,2 GHz przełożyłbym do D620, ale nie wiem czy da radę. Czy w obu laptopach są takie same SOCKETy ?
    Pozdrawiam,
    Przemek

    1. Gniazda procesora wyglądają fizycznie tak samo ale to inne sockety. D620 nie wspiera procesorów serii T7, więc procesor T7500 nie zadziała

      1. W laptopach D620 jest socket M a w d630 socket P działają procesory z seri T7XXX tylko trzeba sprawdzić po chipsecie i tak w d620 procesory np. T7200, T7400 a w d630 t7100, T7250, T7300, T7500 T8100, T8300

  6. Kiedyś pisałem do Ciebie w sprawie przeróbki inwertera żeby pasował do matrycy wxga+
    Na elektrodzie ktoś pisał mi rozwiązanie:
    „Wiem offtop… Ale myślisz dobrze. Zależy jaki masz inwerter…. ostatnio udało mi się uruchomić taki z ATG i po tej stronie gdzie na PCB są dwa kondensatory ceramiczne 3 kV dałem na wejściu 2×47 pF (od wejścia większego ceramika do złącza na świetlówkę i działa).”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *